Aktif Karbon-Gül Kurusu Sabunlar

Doğal sabunlar yapmak istiyorsunuz fakat kostikle çalışmak istemiyor musunuz ? Sabununuzun içerisinde doğal olmayan hiç bir içerik istemiyor musunuz ? Evde doğal sabun yapımı için ideal bir sabun yapım seti ile, birbirinden farklı tasarımlarda, harika sabunlar yapabilirsiniz. Setin kullanımını öğrenmek ve kendi sabunlarınız için farklı fikirler edinmek için aşağıdaki sabun yapım projesini izleyebilirsiniz.

MALZEMELER

Filters Sort results
Reset Apply

TARİF

1.İsteğinize göre şeffaf ya da beyaz sabun bazını, kolayca eriyebilmesi için, ister mutfak bıçağı ile ister bir dilimleyici ile küp küp doğrayın.

Doğramış olduğunuz bazı, her 100 gramlık bir kalıp sabun için 100 ml kadar eritin ( ya da hassas terazide, darası alınmış kapta 100 gram ölçebilirsiniz). Bazınızı ısıya dayanıklı bir kaba alarak, eritmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

  • Isı dengesine güvendiğiniz bir elektrikli ocakta
  • Isı dengesinden emin olamadığınız elektrikli ocak ya da alevli ocakta Benmari Usulü (Sıcak su dolu tencerenin içerisine yerleştirilmiş bir başka ısıya dayanıklı kaba bazınızı koyarak, su ve baz birbirine temas etmeyecek şekilde)
  • Mikrodalga fırında, en düşük ısı ayarında beşer saniyelik kontrollerle

Dikkat Et: Sabun bazınızı eritirken 50-70ºC arasında kalmaya çalışın. Eğer bazınızın kaynamaya başladığını görürseniz, ısı kaynağından uzaklaştırın. Yüksek ısı bazınızın yanmasına ve renginin koyulaşmasına neden olabilir. Eritmek için cam malzeme kullanıyorsanız, sıcak zeminden çok soğuk bir zemine geçişin, camı çatlatabileceğini hatırlatalım. Nihale ya da kesme tahtası, soğuk mermerden daha iyi bir seçenek olacaktır.

.

  1. Erittiğiniz sabun bazına dilediğiniz miktarda çay ağacı yağı ilave ederek karıştırın. Unutmayın, eklediğiniz miktar arttıkça sabunun sertliği azalacak ve katılaşma süresi uzayacaktır. Bu nedenle miktarı arttırırken kontrollü olmakta fayda var. Biz  başlangıç için 100 gram sabun bazı için 1 ml çay ağacı öneriyoruz.

  1. Sabun bazınızın içerisine elde etmek istediğiniz renk tonuna göre istediğiniz miktarda aktif karbon tozu veya gül tozu ekleyin. 1 çay kaşığı aktif karbon şeffaf sabun bazında mat bir siyah, beyaz sabun bazında ise grimsi bir ton elde etmenizi sağlayacaktır. 1 çay kaşığı gül tozu ise baz ile temas ettiğinde pembeliğini kaybederek yeşil bir tona bürünecektir.

  1. Özelleştirilmiş sabun bazınız kalıba dökülmeye hazır. Kalıba döktüğünüz bazların üzerindeki hava kabarcıklarını, üzerine alkol püskürterek yok edebilirsiniz. Farklı renk katmanlarına sahip sabunlar elde etmek için istediğiniz miktar sabunu döküp katılaşmasını bekleyebilir, istediğiniz farklı bir renkle/tonla tamamlayabilirsiniz. Sabununuzun katılaşma süresi, ortam sıcaklığına ve sabuna yaptığınız ilavelerin çeşidi/miktarına göre değişebilir. Bu süre boyunca kalıbı ve bulunduğu zemini sarsmamaya özen gösterin.

  1. Sabunlarınız katılaşmasını tamamladıktan sonra kullanıma hazır! Kullanımını kısa sürede gerçekleştirmeyeceğiniz sabunlarınızı, gliserin çiği oluşumunu önlemek için hava almayacağı şekilde streç film ya da benzeri bir materyale sarmayı unutmayın. Sabunlarınızı güzel günlerde kullanın.
    Cart