Çiçekli ve Renkli Sabunlar

Sabun yapımına yeni başlayanlar, doğru yerdesiniz! Sabun yapmanın en hızlı ve en güvenli yolu olan Erit&Dök sabun yapımına dair bilmeniz gereken temel bilgileri öğrenip, harika sabunlar yapmak için işte ilk tarifiniz.

MALZEMELER

Filters Sort results
Reset Apply

TARİF

Renkli Sabunlar

 1. İsteğinize göre şeffaf ya da beyaz sabun bazını, kolayca eriyebilmesi için, ister mutfak bıçağı ile ister bir dilimleyici ile küp küp doğrayın.

 1. Doğramış olduğunuz bazı, her 100 gramlık bir kalıp sabun için 100 ml kadar eritin ( ya da hassas terazide, darası alınmış kapta 100 gram ölçebilirsiniz). Bazınızı ısıya dayanıklı bir kaba alarak, eritmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:
 • Isı dengesine güvendiğiniz bir elektrikli ocakta
 • Isı dengesinden emin olamadığınız elektrikli ocak ya da alevli ocakta Benmari Usulü (Sıcak su dolu tencerenin içerisine yerleştirilmiş bir başka ısıya dayanıklı kaba bazınızı koyarak, su ve baz birbirine temas etmeyecek şekilde)
 • Mikrodalga fırında, en düşük ısı ayarında beşer saniyelik kontrollerle

Dikkat Et: Sabun bazınızı eritirken 50-70ºC arasında kalmaya çalışın. Eğer bazınızın kaynamaya başladığını görürseniz, ısı kaynağından uzaklaştırın. Yüksek ısı bazınızın yanmasına ve renginin koyulaşmasına neden olabilir. Eritmek için cam malzeme kullanıyorsanız, sıcak zeminden çok soğuk bir zemine geçişin, camı çatlatabileceğini hatırlatalım. Nihale ya da kesme tahtası, soğuk mermerden daha iyi bir seçenek olacaktır.

 1. Erittiğiniz bazı istediğiniz ölçüde, ısıya dayanıklı farklı bir kaba alın. İstediğiniz şekilde renklendirip, esanslarla koku kazandırın.
 • Renk: 100 gram (100 ml) baz için 4 damla gliserin bazlı sabun boyası yeterli olacaktır. Daha koyu renkler için 12 damlaya kadar çıkabilirsiniz, fakat unutmayın, bundan fazlası kullanım sırasında köpükte ya da elde kalıntıya neden olabilir.
 • Esans: 100 gram (100 ml) baz için 8-24 damla esans kullanabilirsiniz. Fazla esans kullanımı, sabunun bir miktar yumuşamasına ya da içerdiği doğal nemlendirici gliserinle birleşerek sabun yüzeyinde nemli bir tabaka oluşmasına neden olabilir.

4. Sabunda hava kabarcığı oluşumunun önüne geçmek için, bazınızı kalıba dökmeden önce, sabun kalıbınıza etil alkol püskürtün. Ardından sabunu kalıba dökerek, varsa üzerindeki erimemiş bazı bir çubuk yardımıyla kenara alın ve hava kabarcıklarını, üzerine etil alkol sıkarak söndürün. Etil alkol uçucu olduğundan, nihayetinde sabununuzda hiç kalmayacak!

 1. Sabununuz tamamen katılaşana kadar, sabun kalıbınızı ve bulunduğu zemini oynatmayın! Sabunlarınız bir kaç saate tamamen katılaşmış olacaklardır fakat vaktiniz varsa ertesi gün de kalıptan çıkartabilirsiniz.
 2. Sabunlarınızda gliserin çiği oluşumunun önüne geçmek için, kullanma zamanı gelene kadar streç filme sarıp, hava ile temasını keserek saklayınız.

Kuru Çiçekli Sabunlar

 1. 100 gram beyaz sabun bazını eritip içerisine lavanta esansından 8-10 damla katarak, kenara alın. Kaptan buhar çıkışı gözlemlemediğiniz zaman (30ºC civarı) içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta otu ekleyin. Sabun kalıbınıza etil alkol püskürtüp karışımı dökün. Bir çubuk yardımıyla çiçeklerinize yön vererek, oluşan hava kabarcıklarını tekrar etil alkol ile söndürün.
 2. 100 gram şeffaf sabun bazını eritip içerisine lavanta esansından 8-10 damla katarak, kenara alın. Kaptan buhar çıkışı gözlemlemediğiniz zaman (30ºC civarı) içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta otu ekleyin. Sabun kalıbınıza etil alkol püskürtüp karışımı dökün. Bir çubuk yardımıyla çiçeklerinize yön vererek, oluşan hava kabarcıklarını tekrar etil alkol ile söndürün.
 3. 100 gram şeffaf sabun bazını eritip, içerisine istediğiniz bir esanstan 8-10 damla katarak, kenara alın. Sabun kalıbınıza etil alkol sıkarak, aynısafa çiçeklerini istediğiniz gibi yerleştirin. Kaptan buhar çıkışı gözlemlemediğiniz zaman (30ºC civarı), çiçeklerin üzerine tekrar alkol sıkarak. bazınızı yavaşça kalıba dökün. Bir çubuk yardımıyla çiçeklerinize yön vererek, oluşan hava kabarcıklarını tekrar etil alkol ile söndürün.
 4. 100 gram şeffaf sabun bazını eritip, içerisine istediğiniz bir esanstan 8-10 damla katarak, kenara alın. Kaptan buhar çıkışı gözlemlemediğiniz zaman (30ºC civarı) içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş aspir çiçeği ekleyin. Sabun kalıbınıza etil alkol püskürtüp karışımı dökün. Bir çubuk yardımıyla çiçeklerinize yön vererek, oluşan hava kabarcıklarını tekrar etil alkol ile söndürün.
 5. 50 gram beyaz sabun bazını eriterek, içerisine 4-5 damla lavanta esansı damlatın. Sabun kalıbınıza alkol sıktıktan sonra, bazınızı kalıba dökün. Ortam sıcaklığına bağlı olarak, yarım saat kadar sonra nazikçe sabununuzun üzerinde bir kabuk oluştuğundan emin olun ya da sabun katılaşana kadar bekleyin. Sabun yüzeyi yeterince katılaştıktan sonra 50 gram beyaz sabun bazını eriterek, içerisine 4 damla mor sabun boyası, 4-5 damla lavanta esansı ve 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş lavanta otu ekleyin. Sabun yüzeyine alkol sıkarak bazınızı dökün (Burada bazınız 30ºC civarında olmalı. Bazınızın sıcak olması halinde beyaz kısım eriyerek renk katmanlarını bozabilir). Bir çubuk yardımıyla çiçeklerinize yön vererek, oluşan hava kabarcıklarını tekrar etil alkol ile söndürün.
 6. 100 gram beyaz sabun bazını eriterek içerisine 4 damla mor sabun boyası, 8-10 damla lavanta esansı damlatın. Sabun kalıbına alkol sıkarak, bazınızı dökün. Kalıbın kenarına lavanta otları ekleyerek bir çubuk yardımıyla sabunla bütünleştirin. Oluşan hava kabarcıklarını etil alkol ile söndürün.

Sabunlarınız katılaşana kadar kalıbı ya da zemini sarsmayın. Farklı renkler, farklı kokular, farklı çiçekler ile, kendi yaptığınız, hindistan cevizi yağından elde edilmiş, gliserinli sabunların keyfini çıkarın!

  Cart