Blog

GLİSERİN ÇİĞİ NEDİR? NASIL ÖNLENİR?

by in Blog 12/10/2020

Sabununuzun üzerinde gözlemlediğiniz minik minik su damlacıkları ya da dokunduğunuzda hissettiğiniz nemli bir yüzey: tanıştıralım, gliserin çiği!

Erit ve dök sabun tekniğinde kullanmak üzere almış olduğunuz sabun bazları, kolayca tekrar şekillenmeye izin veren bir yapıda olmaları için ekstra gliserin ilavesi ile üretilir. Bilmeyenler için belirtelim, gliserin, nem hapsetme özelliği ile cilt dostu, sabunlaşmanın doğal yan ürünü olan değerli bir içeriktir.

Nem tutma özelliği nedeniyle, hazırladığınız sabunlar bir kenarda beklerken, yüzeylerindeki gliserin, havadaki nemi hapsetmeye başlar. Böylece yüzeylerinde çiğ taneleri oluşur. Bu oluşum, nemli iklim koşullarına sahip bölgelerde daha yaygındır.

Sabunlarınızı nemlenmeden korumak için:

  • Sabununuzun oda sıcaklığında katılaşmasına izin verin! Buzdolabına ya da dondurucuya uzun süre maruz kalan sabunlar, nemlenmeye daha meyilli olurlar.
  • Sabunlarınızı streç film ile sıkıca sararak hava ile temasını önleyin. Eğer bir ısı tabancası ile ambalajı sıkılaştırırsanız, sabunlarınız çok daha korunaklı olacaktır.
  • Ekstra önlem olarak ambalajladığınız sabunları, hava geçirmez bir kaba alarak, yanına nem tutucu silika jel paketleri ya da pirinç ekleyebilirsiniz.
  • Eğer kendi sabun markanızı yaratarak, daha ticari boyutlarda sabun üretiyorsanız, depolama alanınıza bir adet nem tutucu cihaz alabilirsiniz. Kuru iklime sahip bölgelerde gerek olmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Cart