Blog

NEDEN SABUN YAPARIZ?

by in Blog 12/10/2020

Evimizi yapay temizlik ürünlerinden uzak tutmamızda birçok sebep var. Ancak hiç şüphesiz en önemli sebebi evimizi toksinlerden uzak tutmaktır. Çoğu ev yapımı ürün zehirsizdir. Evde zehirlenmeler her gün Amerika’da 300’den fazla çoçuğun zehirlenmesine yok açıyor. Çoğu deterjan ve kimyasal belirtmeseler bile kanser riski taşıyor. Günümüzde artan kanser vakalarında kimyasal temizlik ürünlerinin katkısı yadsınamaz.

Ekonomik sebepler. Şüphesiz kendi ürünleriniz yapmanız paradan tasarruf etmenizi sağlayacak. Aslında çok daha kolay ve doğal şekilde temizlik yaparak sağlayacağınız tasarrufu hayal bile edemezsiniz. Püskürtme şişelerini ve temizlik kaplarını tekrar tekrar kullanarak çevreyi korur ve doğanın bozulmasına engel olursunuz. Evde yapacağını bir çamaşır temizlik ürününün size maliyeti 1 birim ise benzer miktarda satın alınacak bir deterjanın maliyeti 5 birim olacaktır. 4 kişilik ortalama bir ev için genel temizlik malzemelerinin doğal olarak üretilmesi ile aylık 100-200 lira kar elde etmek mümkündür.

Astım ve alerjisi olanlar için doğal ürünler hayati önem taşır. Bu kişiler kimyasallara oldukça hassas olduklarından doğal ürünleri kullanmak onlar için en iyisidir. Temizlemek için kullanılan şeylerden hasta olmamız bu deterjan ve kimyasalların içeriğini bilen kişiler için şaşılacak şey değildir. Geleneksel temizlik ürünleri ve yapay parfümler genelde astımı tetikler ve hatta kanserojen olan formaldehit de içerebilir. Elbette bunu ürün içeriklerinde belirtmezler. Çoğu insan için bu küçük oranda zehirler ömür boyu negatif bir etki göstermeyebilir. Dilerseniz evinizdeki ürünleri ve içeriklerinin sağlık riskini http://www.ewg.org sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Organik temizlik ürünlerini kullanmak için güvenlik, sağlık veya ekonomi gibi birçok sebep sayılabilir. Hiç şüphesiz en önemlisi kendi yaptığınız bir şeyi kullanmanın verdiği hazdır. Ticareti temizlik maddeleri öncelikle su, kimyasal maddeler ve parfümden oluşur. Bu kimyasalların bazıları alerjileri ve cilt hassasiyetini tetikleyebilir.

Ayrıca dikkat edilmezse çocuklar ve evcil hayvanlar için zehirlenme riskleri oluşturabilir. Zehirlemenin yanı sıra çoğu asidik banyo ve lavabo temizleyicisinin dumanı bile sağlık sorununa yol açar. Çoğu kullanıcı bakterilerin %99’unun öldüreceğini iddia eden temizlik ürünlerinin cazibesine kapılarak marketlerdeki bu ürünleri almaktan çekinmez. Oysa bakterileri öldürmenin hem daha doğal hem daha ucuz bir yolu zaten vardır. Genelde ev temizliği sıkıcı bir iştir. Ancak bunu rutine bindirmek ve belli bir disiplinle yapmak hijyen için önemlidir. Bu konuda yapılabilecek en önemli tavsiye düzenli bir şekilde evin parça parça temizlenmesi olur. Bir seferde tamamını temizlemek için zaman harcamak yerine bölge bölge yapılan temizlik daha keyifli olabilir. Ve belki daha az sıkıcı.


NEDEN KENDİ SABUNUMUZU YAPMALIYIZ?

Son zamanlarda çevresel bir farkındalığın da oluşmasıyla insanlar artık doğal ürünlere daha fazla ilgi duymaya başladı. Etiketlerdeki fosfat, sls ve klor gibi zararlı kimyasalları yeni yeni keşfettiler. Ama henüz boyaların, koruyucuların ve esansların zararlarını keşfedebilmiş değiller. Oganik olmayan her koku kimyasal maddelerin karışımlarıyla elde edilmiş bir koku ilüzyonunundan fazlası değildir. Meyve gibi kokan ancak meyveyle hiç alakası olmayan kimyasallarla çevrili etrafımız. O keskin ve güzel kokuların ardında büyük bir sektör yatıyor. Muz kokusu izomil asetat ile elde edilebiliyor. Modern kimya sayesinde artık buna gerek yok.

Peki en yakın marketten birkaç lira vererek alabileceğimiz bir sabun için neden bu kadar zahmete giriyoruz? Aslında bu sorunun birçok yanıtı var. Sürekli kendi tarzınızı yaratacağınız modern tekniklerle bir kere sabun yapıp kullandıysanız bir daha sabun satın alamazsınız. Eliniz o renk renk ambalajlarla dolu raflara gitmez. Belki sadece içeriklerinde hangi zararlı kimyasalların yazdığını görmek için. Kendi sabununuzu yaptığınız sürece kendinizi ve ailenizi bu market raflarında satılan kimyasallardan koruyabilirsiniz. Ve elbette “bunu ben yaptım” demenin hazzı ayrıca kendi sabunumuzu yapmamızın en büyük sebebidir.

Sabun yapmak kimileri için hobi kimileri için bir gelir kapısıdır. Bence sabun yapan insanların en büyük ortak noktaları kendi kendine yetebilme güdülerinin fazlalığı. Herkes gibi market reyonundan oldukça az paralar vererek istedikleri sabunu alabilirler ama bunu yapmazlar. Zaten bir süre sonra insanın kendi kendine yetebildiğinin farkına varması ile dünyası gerçekten değişiyor. Daha az harcıyor ve daha çok üretiyor. Üretim illa başkalarına satılan mal veya hizmet anlamına gelmemeli. Hepimiz her an bir şeyleri üretiyoruz. Bir yazar bile kendi dünyasında fikir işçisi ve üretici olarak sayılabilir. Bir süre sonra bu üretme işi takıntı halini alacaktır muhtemelen. Kendi sabununu yapma, kendi saçın kesme, kendi elbisesini dikme derken her insan ve her ev minik birer atölyeye dönüşebilir. Ben bir şeyler üretmenin zihin dünyamızı geliştireceğine inanıyorum.


SABUN YAPMAK İÇİN KİMYAGER OLMAYA GEREK YOK

Sabunculuk diğer bir çok hobinin aksine pek çok yeteneğin bir araya getirilmesiyle oluşur. Üstelik bir süre sonra kendi stiliniz ve yöntemleriniz olacak. Kendi tekniğinizi geliştirecek ve bu her seferinde başka bir tekniğin fikrini verecek. Bu sonsuz bir süreç gibi görünebilir. Ama bir süre sonra bunun bir bağımlılık yapacağını söylemek yanlış olmaz. Elbette tüm bu eğlence olurken en fazla dikkat etmeniz gereken nokta güvenliktir. Isıtıcılar, sıcak sıvılar ve kostik gibi malzemelerle çalışacaksınız. Bu konulara da detaylıca değineceğiz. Güvenliğe dikkat ettiğiniz sürece sabun yapmak yumurta kırmaktan daha tehlikeli değildir. Ve bunu herkes yapabilir.


SABUN YAPMANIN FAYDALARI

  •  Tamamen doğal sabunlar elde eder, çocuklarınızı ve ailenizi zararlı kimyasallara karşı korursunuz.
  •  Cilt tipinize uygun ve istediğiniz besleyici özelliklerde sabunlar yaparsınız.
  •  Çok ucuz maliyetlere kendi temizlik maddenizi oluşturur ve ev ekonomisine katkıda bulunursunuz.
  •  Ticaretini yapabilirsiniz. Kendi markanızı kurarak sabun satabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.
  •  Eğlenirsiniz. Kabul edelim bu kısım pek çoğumuz için en önemlisi.

SABUN YAPMANIN ZARARLARI

Elbette tüm bunların bir bedeli var. Bir süre sonra kendinizi market rafındaki ürünlerin içeriklerini okurken ve burun kıvırırken bulacaksınız. Artık ticari ürünleri keyifle kullanamayacak ve renk renk ambalajlar tarafından kandırılamayacaksınız. Dünyamıza hoş geldiniz.

Doğanın tek bir dokunuşu tüm dünyayı aile yapar.

WIllIam Shakespeare

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Cart